10 łatwych codziennych nawyków, które pomogą Ci w walce z nietrzymaniem moczu

Czy wiesz, że co trzecia kobieta w wieku powyżej 18 lat na osłabione dno miednicy? Czy zdajesz sobie sprawę, że niestety nadal niewiele z tym robimy?

Nietrzymanie moczu jest wciąż tematem tabu, a jednak prawie 60% kobiet cierpi z tego powodu w milczeniu, nie zwierzając się nikomu z tej dysfunkcji lub jawnie zaprzeczając. Zależy nam bardzo w Pelvica aby zacząć mówić o tym głośno, niejako "odczarować" ten temat, który ukryty głęboko sprawia, że wiele kobiet samotnie boryka się z tym problemem, często nawet nie wiedząc kogo mogą poprosić o pomoc. 

Nietrzymanie moczu nie powinno stać się nową normą. Powinnaś być w stanie biegać, skakać, kaszleć lub kichać. Oprócz wizyty u specjalisty, istnieją proste rzeczy, które możesz włączyć do codziennej rutyny, wzmacniając dno miednicy i walcząc z nietrzymaniem moczu.

Zaczynamy od dzisiaj walkę z nietrzymaniem moczu - poniżej 10 prostych codziennych nawyków do wdrożenia od zaraz:

Wysypiaj się!

Śpij siedem do ośmiu godzin na dobę. Jest to optymalna ilość dla większości ludzi. Dobry sen poprawia odporność, regeneruje ścieżki nerwowe w mózgu, a także naprawia mięśnie i tkankę łączną, co ma kluczowe znaczenie dla równowagi i ochrony dna miednicy.

Spaceruj!

Uwzględnij 20 minut marszu w codziennej rytmie dnia. Chodzenie pomaga stymulować przywspółczulny układ nerwowy, który działa relaksująco i spowalnia nasze ciała. Odpowiednie obuwie asekuruje dni miednicy, a prawidłowy marsz bardzo te mięśnie wzmacnia. Czy wiesz, że nasze babki miały mocniejsze dno miednicy od nas dlatego, że więcej się ruszały, pokonywały kilometry na nogach i na pewno dużo mniej spędzały czasu w pozycji siedzącej. 

Oddychaj przeponą!

Rób codzienne ćwiczenia oddechowe. Popraw oddychanie przeponą. Wdychaj przez nos przez 4-6 sekund, poczuj, jak twój brzuch i płuca rozszerzają się podczas wdechu i jak twoje płuca opróżniają się podczas wydechu. Wystarczy kilka minut dziennie, a Twoja przepona zacznie pracować lepiej.

Pij wodę!

Pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Jest to zalecane dla przeciętnego dorosłego, chociaż może się różnić w zależności od wieku i aktywności kobiety. Możesz myśleć, że cierpiąc na nietrzymanie moczu powinieneś ograniczać płyny, jednak picie wystarczającej ilości wody jest niezbędne dla zdrowia pęcherza.

Zmniejsz spożycie kofeiny!

Ogranicz kawę, czarną herbatę i napoje energetyczne. Kofeina jest stymulantem pęcherza i zwiększa produkcję moczu przez nerki, co może podrażniać pęcherz i nasilać nietrzymanie moczu.

Rzuć palenie!

Palacze mają większe ryzyko problemów z kontrolą pęcherza. Ciągły kaszel palacza obciąża mięśnie dna miednicy, osłabiając je. 

Ogranicz alkohol!

Alkohol jest lekiem moczopędnym, co oznacza, że ​​zwiększa produkcję moczu, co może prowadzić do nadreaktywności pęcherza. Alkohol zakłóca również sygnały do ​​i z mózgu i pęcherza.

Zadbaj o prawidłową dietę!

Jedz pokarmy bogate w błonnik, takie jak soczewica, zielone warzywa liściaste i fasola. Te produkty pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit, a więc pomagają w wypróżnianiu. Unikanie zaparć to unikanie parcia, które dodatkowo wypychają narządy.

Unikaj skrajnie pikantnych i kwaśnych potraw!

Mogą one podrażniać wyściółkę pęcherza i nasilać nietrzymanie moczu.

Codziennie ćwicz dno miednicy!

Regularne ćwiczenia kegla mogą poprawić kondycję dna miednicy, w tym leczyć nietrzymanie moczu. Ściśnij i unieś dno miednicy podczas wydechu, przytrzymaj ten skurcz przez pięć sekund, a następnie zrelaksuj się przez pięć sekund. Powtórz tę sekwencję pięć razy, trzy razy dziennie. Jeśli wracasz do zdrowia po porodzie, szczególnie zadbaj o codzienne ćwiczenia. 

Możesz także wykonać pełny trening dna miednicy za pomocą trenażera dna miednicy. Urządzenia wykorzystujące technologię biofeedback mogą pomóc w prawidłowym ćwiczeniu mięśni.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej