Dla Pacjenta
PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY
Prosimy - ze względu na specyfikę pracy gabinetu, pamiętaj o przyjściu do nas nie wcześniej niż na 5 min przed ustaloną godziną.
Pamiętaj, że podczas badania konieczne będzie rozebranie się do bielizny. Możesz również odsłonić konkretną badaną okolicę, np. kolano, bark, biodro. Jeśli chodzi o strój, postaw na wygodne elementy garderoby.
Koniecznie zabierz ze sobą również dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą choroby, czyli RTG, USG, wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy wypisy ze szpitali itp.
Poniżej znajdziesz szczegółowy opis przebiegu wizyty, z rozróżnieniem wizyty osoby dorosłej oraz dziecka.
PIERWSZA WIZYTA OSOBY DOROSŁEJ
1 krok - Wywiad
Fizjoterapeuta zbiera szczegółowe informacje o problemie, z którym przychodzi pacjent jak i o jego ogólnym stanie zdrowia. Podczas wywiadu zwracamy uwagę na wszelkie dolegliwości i zdarzenia, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na sprawność pacjenta, w tym przebyte choroby, urazy, wypadki, operacje, prowadzony tryb życia, przyjmowane leki.
2 krok - Wywiad uroginekologiczny
Dotyczy zaburzeń czynności fizjologicznych w tym pracy pęcherza, jelit, dolegliwości bólowych okolic krocza i miednicy, przebytych ciąż, porodów. Cenne informacje może dostarczyć dzienniczek mikcji lub defekacji.
Przeczytaj i przygotuj się na pytania z kwestionariusza zaburzeń funkcjonalnych mięśni dna miednicy
3 krok - Badanie ortopedyczne
Następnym etapem jest ocena postawy ciała, badanie ruchomości stawów oraz napięcia mięśniowego.
4 krok- Badanie uroginekologiczne
Do oceny funkcji dna miednicy niezbędne jest przeprowadzenie badania przez pochwowego per vaginam i lub przez odbytniczego per rectum. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Zawsze odbywa się za zgodą pisemną pacjentki lub pacjenta.
W czasie badania krocza sprawdzamy: czucie, obecność blizn, napięcie mięśni dna miednicy, ich siłę, wytrzymałość, zdolność szybkich reakcji oraz obniżenie narządów.
Badanie odbywa się w leżeniu na plecach, ze zgiętymi kolanami, pacjentka dostaje do przykrycia ręcznik. Często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych specjalistycznych badań lekarskich. Przed rozpoczęciem terapii pacjentka powinna być zbadana ginekologicznie przez swojego lekarza prowadzącego w celu wykluczenia takich niepokojących stanów jak: infekcje, zakażenia, stany zapalne czy nowotworowe w obszarze urogenitalnym.
PIERWSZA WIZYTA DZIECKA
Wizyta odbywa się w obecności osoby dorosłej
1 krok - Wywiad
Przeprowadzamy go z rodzicami, ustalając przebyte operacje, zażywane leki oraz przebieg dotychczasowego leczenia i jego efekty. Następnie, podczas rozmowy z dzieckiem, ustalamy jego aktualne dolegliwości oraz potrzeby.
2 krok - Badanie
Ocena postawy, oglądanie i palpacja tkanek w okolicy miednicy, kręgosłupa, barków, okolicy ust, ocena mechaniki oddechowej, protokół mikcji lub defekacji.
Koszt pierwszej wizyty zarówno osoby dorosłej jak i dziecka to 130 PLN.
ODWOŁANIE WIZYTY
Szanujemy swój czas. Jeśli nie możesz przyjść w ustalonym terminie prosimy uprzejmie - najpóźniej na 24 godziny przed wyznaczonym terminem - o odwołanie wizyty smsem lub telefonicznie czy mailowo. Odwołanie z takim zapasem czasowym jest wtedy bezpłatnie.
Kontakt do nas - kliknij tutaj