Blizna po cesarce - co musisz o niej wiedzieć

Kobiety, które urodziły przez cesarskie cięcie często nie wiedzą jak ważne jest tzw. mobilizowanie blizny pooperacyjnej.

Blizna po cesarskim cięciu to więcej niż problem estetyczny. Niezależnie do tego jaki mamy stosunek do jej wyglądu, musimy pamiętać, że to blizna pooperacyjna. Ciało zostało przecięte przez więzadła, powięzi i miliony włókien kolagenowych. Na każdym z poziomów - od pierwszego jakim jest skóra po kolejne warstwy znajdujące się w głębi ciała - może dochodzić do zrostów. Zrosty po cesarce bywają przyczyną dyskomfortu, uczucia "ciągnięcia" ale też bólu kręgosłupa czy bolesnego współżycia. Stają się niebezpieczne przy kolejnych porodach.

Ból blizny po cesarce

Wyobraź sobie obcisłą koszulkę, w którą jesteś ubrany. Jeśli poprosisz drugą osobę o przytrzymanie materiału na wysokości pępka, przy podniesieniu rąk do góry odczujesz, że koszulka się napina, uniemożliwia swobodny ruch, stawia opór. Tak samo zachowuje się zszyte przez wiele poziomów tkanek ciało. Ból może występować w okolicach blizny, jak również w miejscach od niej oddalonych. Częste dolegliwości bólowe zgłaszane przez pacjentki, których przyczyną są zrosty w obrębie blizny po cesarce, dotyczą lędźwi i okolicy biodra. Bywa, że ból pojawiaja się dopiero kilka lat po porodzie.

Jak zapobiec zrostom po cesarce?

Bliznę trzeba mobilizować. Oznacza to pracę nad pobudzaniem do ruchu tkanek szytych oraz otaczających bliznę. Chodzi o zmuszenie poszczególnych warstw do uelastycznienia i wzajemnej ruchomości. Proces gojenia blizny trwa zwykle ok 6 tygodni. Po tym czasie można zwykle zacząć pracę nad mobilizacją blizny. Jeśli zaistniał rozstęp mięśni brzucha (tzw. diastaza) lub pojawiły się dolegliwości bólowe w miednicy, rehabilitację można zacząć wcześniej, nawet 2 tygodnie po cesarskim cięciu. W tym przypadku rehabilitacja nie polega na rozciąganiu blizny, a rozluźnianiu wszystkich tkanek dookoła, przesuwa się też trzewia na ich właściwe miejsce. Taka rehabilitacja nie tylko przyspiesza schodzenie się mięśni brzucha, ale też poprawia stabilizację kręgosłupa. W sprawie tego kiedy rozpocząć mobilizację blizny warto skonsultować się z profesjonalnym rehabilitantem. Poza zdiagnozowaniem gotowości do treningu (sprawdzeniem czy potrafisz aktywować mięsień poprzeczny brzucha i mięśnie dna miednicy oraz czy nastąpiło całkowite wygojenie rany pooperacyjnej), rehabilitant uroginekologiczny wskaże co robić by bliznę uelastycznić, a co za tym idzie uruchomić. Krok po kroku przedstawi sposób mechanicznego pobudzania tkanek. Doradzi jakich środków (kremów, oliwek, kosmetyków) użyć aby przywrócić włóknom kolagenowym elastyczność.

Czy mobilizacja blizny boli?

Tkanki, które podlegają rehabilitacji nie powinny boleć! Bardzo ważne jest by bacznie obserwować swoje ciało w trakcie mobilizacji, a także w całym okresie uruchamiania blizny.  

Koniecznie poznaj dedykowany sprzęt do rehabilitacji mięśni dna miednicy po porodzie i ciąży. Bez względu na to czy rodziłaś siłami natury czy jesteś po CC - Twoje mięśnie są bardzo osłabione po 9 miesiącach ogromnego wysiłku - daj sobie szansę na szybki powrót do formy - zacznij od swojego centrum. Wejdź na pelvicashop.pl i zobacz co dla Ciebie przygotowałyśmy!


Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej