Ból w dolnej części pleców a kondycja mięśni dna miednicy.
Miewasz powracające bóle w dole pleców? Naukowcy odkryli, że 78% kobiet skarżących się na ból w dolnej części pleców ma także problem z nietrzymaniem moczu.
Zastanawiasz się skąd u Ciebie powracające bóle pleców w ich dolnej części? Naukowcy nie mają wątpliwości! Amerykańskie czasopisma naukowe Clinical Journal of Pain oraz The Journal of Women’s Health Physical Therapy ogłosiły wyniki badań, z których wynika, że 78% kobiet skarżących się na ból w dolnej części pleców, ma także problem z nietrzymaniem moczu.
Bóle pleców są, obok zaparć, bolesnych stosunków najczęstszymi objawami problemów z mięśniami dna miednicy. To efekt ich długotrwałego podniesionego napięcia lub poważnego osłabienia. Cierpisz na przewlekłe bóle w tym właśnie rejonie? Możesz skutecznie rozwiązać swój problem!
Jaki jest związek mięśni dna miednicy z naszym kręgosłupem?
Właściwa postawa ciała gwarantuje, że żadna z części naszego ciała nie czuje się przeciążona. By bez wysiłku utrzymywać ciało we właściwej pozycji trzeba równomiernie rozwijać mięśnie odpowiedzialne za stabilizację centralną, położone w obrębie naszej jamy brzusznej. Grupę tych mięśni od góry zamyka przepona, od dołu właśnie mięśnie dna miednicy. Po środku plasują się głębokie mięśnie brzucha oraz pleców. Jeśli w tej układance zawiedzie jeden z elementów (będzie za słaby - lub odwrotnie - zbyt napięty, bez możliwości rozluźnienia) dochodzi do przeciążeń pozostałych mięśni. Właśnie dlatego regularne ćwiczenia MDM pomagają setkom tysięcy osób zmagających się z bólem w dolnej części pleców.
Jak pozbyć się bólu w dolnej części pleców?
Zawsze powtarzamy naszym pacjentkom, gdy mowa jest o roli MDM, że mięśnie te powinny być wystarczająco mocne, żeby utrzymać cały kompleks miednicy, ale równocześnie muszą rozluźniać się w odpowiednich momentach by kobieta czuła się komfortowo w trakcie seksu, oddawania moczu czy codziennego funkcjonowania fizycznego.
Wiele kobiet wie, że ma problem związany z niewłaściwym funkcjonowaniem tzw. mięśni Kegla. To czego im potrzeba, to pomoc wykwalifikowanego rehabilitanta uroginekologicznego by właściwie zdiagnozować przyczynę (ostre napięcie czy osłabienie MDM) i zacząć ćwiczyć skutecznie. Istnieją gabinety dedykowane problemom tego typu. Na mailowe konsultacje z rehabilitantem mogą liczyć także osoby nabywające profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Same treningi mięśni, które rozwiązują problem bólu w dolnej części pleców nie są trudne, można je wykonywać samodzielnie i zajmują zaledwie kilka minut dziennie.
Jak ćwiczyć?
W przypadku konieczności relaksacji MDM świetnie sprawdzają się ćwiczenia oddechowe i rozluźniające wszystkie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację centralną. Ich przykłady znajdziesz tutaj. Jeśli wywiad przeprowadzony przez rehabilitanta wykazał, że musisz wzmocnić mięśnie dna miednicy, polecamy ćwiczenia wykonywane z pomocą piłek do pilatesu oraz dedykowanych sprzętów. Pamiętaj by sięgać wyłącznie po sprawdzone, rekomendowane przez specjalistów produkty. W ten sposób, krok po kroku, osiągniesz zamierzone efekty - bóle w dolnej części pleców ustąpią, a stan Twojego zdrowia intymnego ulegnie znaczącej poprawie.Bolą Cię plecy? Być może ból wynika ze zbytniego napięcia mięśni dna miednicy-naucz się je relaksować przy pomocy odpowiednich sprzętów. Wejdź na pelvicashop.pl oraz zastosuj ćwiczenia relaksujące, które proponują nasi specjaliści w zakładce: ćwiczenia.