Bolesne miesiączkowanie – co może oznaczać i jak z tym walczyć?
Bóle miesiączkowe to jedne z tych, z którymi kobiety borykają się najczęściej i powodują comiesięczną absencję w pracy czy szkole. W żadnym wypadku nie możesz bagatelizować bolesnego miesiączkowania. Jak się okazuje, dotyczy ono nie tylko dziewczyn w młodym wieku, ale i kobiet, które są aktywne seksualnie oraz niedawno urodziły dziecko.
Jakie są przyczyny bolesnego miesiączkowania? Jak temu zaradzić i kiedy skonsultować się ze specjalistą? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i zadbaj o własne zdrowie.
Bóle miesiączkowe - skąd się biorą?
Dotkliwe bóle miesiączkowe to efekt skurczów macicy, która usiłuje usunąć złuszczoną wyściółkę, razem z pojawiającą się wówczas krwią. Kolki, bolesne skurcze, bóle w dolnej części brzucha czy ból promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa to tylko niektóre z dolegliwości, które towarzyszą boleśnie miesiączkującym kobietom. Co więcej, możesz również odczuwać mdłości i zawroty głowy, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. Jak się okazuje, aż 40% dorosłych kobiet boryka się z problemem bolesnych miesiączek. Dolegliwość ta najczęściej nasila się w przeddzień lub w pierwszym dniu krwawienia i stopniowo, wraz z postępowaniem miesiączki, zanika.
Jakie są przyczyny bolesnego miesiączkowania?
W przypadku dorosłych kobiet, najczęściej mamy do czynienia z bolesnym miesiączkowaniem o charakterze wtórnym, czyli nabytym. Związane może być ono z pojawieniem się m.in. endometriozy, będącej chorobą przewlekłą. Bóle miesiączkowe mogą mieć również związek z pourazowym zwężeniem kanału szyjki macicy.
Inne przyczyny bolesnych miesiączek u kobiet dorosłych to:
- powstające mięśniaki
- polipy błony śluzowej trzonu macicy
- wady rozwojowe macicy
- ostre stany zapalne w obrębie macicy
Nigdy nie należy bagatelizować tego typu dolegliwości. Wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna, aby zdiagnozować przyczynę bolesnego miesiączkowania i podjąć dalsze kroki. Lekarz ginekolog pomoże Ci również dobrać odpowiednie leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Jeśli chcesz załagodzić bóle miesiączkowe w domowym zaciszu, zastosuj ciepłe okłady. Pomocne będą również zioła takie jak mięta, melisa czy rumianek. Wykazują one działanie łagodzące bóle o charakterze miesiączkowym.