Bolesne miesiączkowanie – co może oznaczać i jak z tym walczyć?

Bóle miesiączkowe to jedne z tych, z którymi kobiety borykają się najczęściej i powodują comiesięczną absencję w pracy czy szkole. W żadnym wypadku nie możesz bagatelizować bolesnego miesiączkowania. Jak się okazuje, dotyczy ono nie tylko dziewczyn w młodym wieku, ale i kobiet, które są aktywne seksualnie oraz niedawno urodziły dziecko.

Jakie są przyczyny bolesnego miesiączkowania? Jak temu zaradzić i kiedy skonsultować się ze specjalistą? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i zadbaj o własne zdrowie.


Bóle miesiączkowe - skąd się biorą?

Dotkliwe bóle miesiączkowe to efekt skurczów macicy, która usiłuje usunąć złuszczoną wyściółkę, razem z pojawiającą się wówczas krwią. Kolki, bolesne skurcze, bóle w dolnej części brzucha czy ból promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa to tylko niektóre z dolegliwości, które towarzyszą boleśnie miesiączkującym kobietom. Co więcej, możesz również odczuwać mdłości i zawroty głowy, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. Jak się okazuje, aż 40% dorosłych kobiet boryka się z problemem bolesnych miesiączek. Dolegliwość ta najczęściej nasila się w przeddzień lub w pierwszym dniu krwawienia i stopniowo, wraz z postępowaniem miesiączki, zanika.

 

Jakie są przyczyny bolesnego miesiączkowania?

W przypadku dorosłych kobiet, najczęściej mamy do czynienia z bolesnym miesiączkowaniem o charakterze wtórnym, czyli nabytym. Związane może być ono z pojawieniem się m.in. endometriozy, będącej chorobą przewlekłą. Bóle miesiączkowe mogą mieć również związek z pourazowym zwężeniem kanału szyjki macicy.

Inne przyczyny bolesnych miesiączek u kobiet dorosłych to:

  • powstające mięśniaki
  • polipy błony śluzowej trzonu macicy
  • wady rozwojowe macicy
  • ostre stany zapalne w obrębie macicy

Nigdy nie należy bagatelizować tego typu dolegliwości. Wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna, aby zdiagnozować przyczynę bolesnego miesiączkowania i podjąć dalsze kroki. Lekarz ginekolog pomoże Ci również dobrać odpowiednie leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Jeśli chcesz załagodzić bóle miesiączkowe w domowym zaciszu, zastosuj ciepłe okłady. Pomocne będą również zioła takie jak mięta, melisa czy rumianek. Wykazują one działanie łagodzące bóle o charakterze miesiączkowym.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej