Diagnoza: obniżenie narządów. Jak tego uniknąć?

Jak zapobiec niszczeniu więzadeł macicy, opadaniu narządów i w końcu histeraektomii  Masz sygnał od lekarza, że coś się zaczyna? Codzienny trening mięśni dna miednicy to dla Ciebie absolutny must have!

Histeraektomia to usunięcie macicy. Wskazaniem do operacji do niedawna były nie tylko zmiany nowotworowe czy mięśniaki. Zabieg wykonywano także gdy następowało obniżanie się lub wypadanie narządu rodnego. Na szczeście obecnie w tego typu schorzeniach histeraektomia nie jest już praktykowana. Dziś wiadomo że układ narzadów wewnętrznych jest podtrzymywany przez więzadła macicy, w związku z tym przeprowadza się operacje oszczędzajace z zachowaniem trzonu macicy.

Jak zapobiec niszczeniu więzadeł macicy, a w konsekwencji opadaniu narzadów?

Poprzez ćwiczenia. Jedyny sposób to trening dna miednicy.

Przyczyny osłabiania mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy pomagają więzadłom utrzymać na właściwym miejscu narządny rodne - macicę i pochwę, także pęcherz moczowy i odbytnicę. Normalną koleją rzeczy jest, że nasze mięśnie i więzadła się starzeją. Wraz z czasem ich struktura ulega zanikowi. Ale to nie wszystko! Mięśnie znacząco słabną, gdy nie wykonują żadnej pracy i nie są ćwiczone.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, mało się ruszasz, a wieczory chętniej spędzasz przed telewizorem niż na lekcji pilatesu, możesz szybko spotkać się z problemem obniżania narządów rodnych.

Znaczny wysiłek - jak praca fizyczna związana z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, czy nawet jednorazowe rozciągnięcie MDM w czasie porodu także pozostają jedną z najczęstszych przyczyn wypadania i obniżania się narządów rodnych.

Nacięcie lub pęknięcie krocza podczas porodu tylko pogarsza sprawę.

W rzadszych przypadkach osłabienie mięśni związane jest z długotrwałymi zaparciami oraz przewlekłym kaszlem.

Jak zapobiec wypadaniu macicy? Wystarczy poznać odpowiednie ćwiczenia i poświęcić im 10 minut dziennie. Do ich wykonywania może okazać się przydatny dedykowany sprzęt - np. piłka do pilatesu czy elektrostymulatory. Najlepiej jeśli sprzęt pochodzi ze sklepu polecanego przez konsultantów uroginekologicznych, którzy służą radą w kwestii prawidłowego jego wykorzystania. Ćwiczenia nie są trudne, nie wykonuje się ich w pocie czoła, ale wymagają sporej świadomości własnego ciała (by ćwiczyć MDM musisz wiedzieć gdzie dokładnie się znajdują). 

Poznaj ćwiczenia - zacznij działać!

Chcesz wiedzieć jakie sprzęty polecają fizjoterapeuci uroginekologiczni w leczeniu nietrzymania moczu - zajrzyj do naszego sklepu i poczytaj

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej