Domowe sposoby na zaparcia czyli łupiny babki jajowatej
Łupiny nasion babki jajowatej to naturalny prebiotyk, czyli składnik mający ogromnie korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit.
Prebiotyki to składniki pożywienia nie ulegające trawieniu, pobudzające wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie grubym.
Łupiny babki jajowatej zawierają dużą ilość naturalnego błonnika, podobnego do tego, który znaleźć można w otrębach owsianych czy w siemieniu lnianym. Błonnik w łupinie babki jajowatej pochłania duże ilości wody wraz z toksynami, następnie pęcznieje i pomaga usunąć złogi z jelit - dzięki temu jest doskonałym narzędziem w walce z zaparciami a pośrednio z hemoroidami.
Dzięki swojej zdolności absorpcji toksyn w przewodzie pokarmowym, poprawia trawienie, wpływa pozytywnie na wzrost liczby dobrych bakterii w jelitach, oczyszcza je oraz łagodzi objawy biegunki. Działa mechanicznie, poprawiając perystaltykę jelit i ułatwiając proces wypróżniania. Śluz zawarty w łupinie działa osłonowo - powleka złogi i dodatkowo ułatwia ich wydalanie.
Łuski nasion babki jajowatej stosuje się w leczeniu zaparć i biegunek jako środek dobrze absorbujący nadmiar płynów w jelitach. Dzięki śluzowi zawartemu w łuskach, babka jajowata stosowana jest przy leczeniu hemoroidów i stanów zapalnych jelit. Poleca się ją kobietom w ciąży i diabetykom. Badania wykazały także jej pozytywny wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi.
Ze względu na dużą zawartościąnaturalnego błonnika babka jajowata wspomaga odchudzanie. Dieta oczyszczająca prowadzona przy jednoczesnym zażywaniu łupin babki przynosi większe efekty, ponieważ błonnik - pęczniejąc w żołądku - zmniejsza uczucie głodu. Dzięki swoim właściwościom pomaga również utrzymać dobrą kondycję organizmu i poprawia wygląd cery.
Na co stosować:
Łupina babki jajowatej zalecana jest przede wszystkim przy schorzeniach takich jak: zaparcia, uporczywe biegunki, hemoroidy, choroba wrzodowa, zespół jelita nadwrażliwego, niestrawność drażniącą śluzówkę, zgaga, otyłość, nadmierny apetyt, hipercholesterolemia, hiperlipidemia, hiperglikemia, polipy jelit.
Jak stosować:
Babka jajowata spożywana jest w postaci nasion lub łupin razem z posiłkami lub napojami. Dodana do posiłków w postaci łusek lub nasion zagęszcza je, dlatego jest dobrym dodatkiem do zup i sosów. Łupiny babki jajowatej można podawać jako dodatek do jogurtu czy mleka, razem z płatkami i owocami. Zalecane jest przyjmowanie babki w trakcie posiłków. Niezwykle istotne jest przyjmowanie w tym czasie dużej ilości płynów - w przeciwnym razie mogą wystąpić działania niepożądane jak odwodnienie, bóle brzucha i głowy.
Nasiona babki jajowatej można stosować również zewnętrznie: przy suchych zapaleniach skóry, świądzie odbytu (wlewki/lewatywy), przy zapalenie pochwy i warg sromowych, zapaleniu powiek i spojówek, podrażnieniach gałek ocznych, przy zespole suchego oka, przy łojotoku (odpowiednio nawilżona skóra zmniejsza wydzielanie łojotoku, przy trądziku różowatym, w czasie mrozów lub upałów na spierzchnięte wargi (okłady), na suche rany i odleżyny (okłady), atopowe zapalenie skóry, suche wypryski.
Przepis:
Przygotowanie naparu z nasion babki jajowatej:1 łyżka nasion lub ½ łyżka łupiny nasiennej babki jajowatej zalać jedną szklanką gotującej się wody, następnie należy napar odstawić na około 20 minut. Po tym czasie napar należy wypić lub przy stosowaniu zewnętrznym obłożyć chorą część ciała.