Fizjoterapia po porodzie – o czym musisz pamiętać
Pamiętaj - fizjoterapia zaczyna się tuż po porodzie!
Obniżanie narządów, nietrzymanie moczu czy rozejście się mięśni brzucha, to bardzo częsta dolegliwość dotycząca kobiet po porodzie. Bez względu na to, czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie, powinnaś zainteresować się profilaktyką oraz ćwiczeniami, które pozwolą Ci na udany powrót do formy i sytuacji sprzed ciąży. Co robić, aby jak najlepiej pozbyć się niechcianych, poporodowych dolegliwości? Przeczytaj poniższe wskazówki i przekonaj się, że profilaktyka w tym przypadku jest szalenie istotna!
Wskazówka 1
Prawidłowy wzorzec mechanizmu oddawania moczu i stolca:
Funkcja wydalnicza dna miednicy zapewnia prawidłowy przebieg defekacji i mikcji.
U kobiet, których nie dotyczy obniżenie narządów po porodzie powinno to wyglądać w następujący sposób:
- W przypadku mikcji - rozpoczyna ją całkowite rozluźnienie mięśni dna miednicy, co aktywuje pęcherz. Dzięki temu mocz wypływa samoistnie, bez użycia parcia, w objętości min. 250 m.
- W przypadku defekacji - dzięki uniesieniu się mięśnia iliococcygeus, pętla łonowo - odbytnicza się rozluźnia, co powoduje otwarcie zwieraczy. Proces defekacji powinien trwać max. 11 s., a stolec powinien przesuwać się samoistnie, bez użycia parcia.
Wskazówka 2
Poznaj najczęstsze objawy zaburzeń mięśni dna miednicy:
Im wcześniej zweryfikujesz u siebie objawy zaburzeń mięśni dna miednicy, tym profilaktyka obniżania narządów będzie łatwiejsza i skuteczniejsza. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to m.in.:
- osłabiony lub zmniejszony strumień moczu
- oddawanie moczu z użyciem parcia
- gubienie moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania czy śmiechu
- obniżenie bądź wypadanie narządu rodnego, pęcherza
- ból pęcherza, krocza, kości ogonowej
- hemoroidy
- nietrzymanie stolca bądź gazów
Pamiętaj - wymienione zaburzenia mogą być tez objawami poważnych chorób i jeśli coś Cię zaniepokoiło należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Wskazówka 3
Zadbaj o siebie w ciąży i w okresie poporodowym
Profilaktykę zaburzeń mięśni dna miednicy możesz rozpocząć jeszcze w czasie ciąży. Zwróć uwagę na naukę relaksacji przed porodem, tzw. odwijanie kości ogonowej. Dzięki temu ćwiczeniu rozluźnienie mięśni dna miednicy będzie o wiele łatwiejsze.
Cesarskie cięcie
powrót do ćwiczeń mięśni dna miednicy zaczynasz po 48 godzinach od porodu!
Poród naturalny
powrót do ćwiczeń mięśni dna miednicy zaczynasz po 24 godzinach od porodu!
Pamiętaj również o mobilizacji blizny po cesarskim cięciu, która polega na odpowiedniej rehabilitacji. Umożliwia to zwiększenie jej elastyczności oraz zniwelowanie potencjalnych dolegliwości. Istotna jest również kwestia diastazy, czyli rozejścia się mięśni brzucha po porodzie, które nie chcą powrócić na swoje miejsce. W tym przypadku, do pełnej diagnozy, niezbędne jest badanie USG. Podczas fizjoterapii po porodzie przydatne będą również urządzenia, dzięki którym samodzielne wykonywanie ćwiczeń będzie łatwiejsze. Przejrzyj asortyment sklepu internetowego Pelvicashop i wybierz sprzęt do rehabilitacji mięśni dna miednicy dla siebie!
Więcej o mobilizacji blizny po CC przeczytasz tutaj
Koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty!
KIEDY? maksymalnie do 2 tygodni po porodzie!
W JAKIEJ SYTUACJI?
Jeśli po porodzie silami natury zostanie nacięte lub uszkodzone krocze.
Jeśli po CC rozejście mięśni brzucha będzie większe niż 2,5 czy 3 palce. Każda kobieta powinna po CC miedzy zgłosić się do fizjoterapeuty pomiędzy 4 a 6 tygodniem w celu oceny i rehabilitacji blizny poporodowej.