Gdy wysiłkowe nietrzymanie moczu uniemożliwia bieganie.

W XXI wieku udział kobiet w biegach maratońskich stał się bardzo modny, a moda na bieganie poszerza swoje kręgi coraz dynamiczniej. Obecnie kobiety biegają maratony tak samo dobrze, jak mężczyźni. Płeć nikogo już nie powstrzymuje. Ale czasami zastanawiasz się, czy byłabyś jesteś w stanie przebiec długi dystans. Nie dlatego, że trenowałaś niewystarczająco, ale dlatego, że doświadczasz nietrzymania moczu, które wpływa na Twój trening i samopoczucie. Stres towarzyszący nietrzymaniu moczu podczas biegu sprawia, że osiągasz gorsze wyniki. Nie wiem czy wiesz, ale istnieją sposoby, aby pomóc Ci sobie z tym poradzić.

Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy nagle poczujesz wyciek moczu lub nagłą potrzebę pójścia do toalety.

Nietrzymanie z przepełnienia, znane również jako przewlekłe zatrzymanie moczu, występuje wtedy, gdy pęcherz nie może całkowicie się opróżnić, co często prowadzi do gubienia moczu.

Możesz też w ogóle nie być w stanie utrzymać moczu w pęcherzu, wtedy masz do czynienia z całkowitym nietrzymaniem moczu.

Stresowe wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika z faktu, że pęcherz może być pod presją w różnych sytuacjach, takich jak kaszel, bieganie, ciężkie podnoszenie lub nawet za dużo śmiechu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne wśród kobiet, bardziej niż u mężczyzn z powodu takich czynników, jak ciąża i poród, które osłabiają dno miednicy.

Co możesz zrobić w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu?

W Polsce około jedna trzecia kobiet cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przypadłość dotyka tak ogromną grupę kobiet, że nie można pozwolić aby ta dysfunkcja przeszkadzała w życiu codziennym. Jeśli masz wątpliwości czy problem dotyczy i Ciebie warto się skonsultować ze specjalistą - rehabilitantem uroginekologicznym lub lekarzem ginekologiem.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc wzmocnić dno miednicy, zmniejszyć objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i ułatwić bieg:

1. Trenuj swoje dno miednicy samodzielnie lub użyj odpowiedniego urządzenia do treningu, które znacznie ułatwi Ci odczuwanie mięśni podczas treningu oraz pozwoli monitować efekty. Rozważ włączenie ich do swojego planu treningowego.

2. Zmień nawyki związane ze m życia, takie jak rzucenie palenia lub utrata dodatkowej wagi. Oba są powiązane z nietrzymaniem moczu.

3. Nie ograniczaj picia wody jest potrzebna aby nawilżyć mięśnie.

4. Śpij i pozwól swojemu ciału odpocząć, aby przywrócić i naprawić mięśnie, w tym dno miednicy.

5. Wzmacniaj ale też relaksuj dno miednicy poprzez odpowiednie ćwiczenia - pamiętaj jak w przypadku każdego treningu mięśnie zmęczone, zbyt napięte nie działają prawidłowo!

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej