Jak ciąża i poród wpływają na mięśnie dna miednicy?

Planujesz powiększyć rodzinę? Spodziewasz się dziecka? By odpowiednio się przygotować dowiedz się jakim wyzwaniem dla Twojego organizmu jest ciąża i poród.

Większość kobiet planuje by na którymś z etapów swojego życia urodzić dziecko. Ciąża i poród to zwykle bardzo szczęśliwy czas, mimo iż dla kobiecego organizmu to nie lada wyzwanie.

Co dzieje się z mięśniami dna miednicy od momentu gdy zachodzimy w ciążę aż do dnia porodu?


Mięśnie dna miednicy w ciąży

Ciąża to dla naszych mięśni dna miednicy czas wielkiej próby. Gdy rośnie nasz ciążowy brzuszek macica wraz z rozwijającym się dzieckiem nabiera masy. By cały czas znajdowała się na swoim miejscu MDM wykonują większą robotę niż zazwyczaj. Od ich wytrzymałości zależeć będzie stabilność miednicy, to czy w ciąży będziemy cierpieć na bóle stawów i dolnych pleców (w szczególności kości ogonowej), kości łonowej czy bioder.


Mięśnie dna miednicy a poród

Donoszona ciąża trwa 9 miesięcy. Obciążenie MDM, które generowane jest w tym czasie przez rosnący brzuch, ma charakter statyczny - rozwija się przez długi okres czasu, stopniowo wzrastając. W porównaniu z przebiegiem ciąży poród jest nagłym i niezwykle intensywnym przeżyciem. Wymaga od mięśni dna miednicy wykorzystania całej ich rozciągliwości i elastyczności. Ich pozytywny wpływ na przebieg porodu dotyczy także ochrony krocza przed pęknięciem.


Dlaczego warto ćwiczyć?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy ułatwią Ci utrzymanie kondycji w trakcie ciąży. Stosując regularny trening mięśni dna miednicy ograniczysz ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia, a to oznacza szybszy okres rekonwalescencji i mniej powikłań, takich jak chociażby nietrzymanie moczu czy późniejsze obniżanie się macicy albo nawet zanik czucia w pochwie spowodowany porażeniem nerwów w tym obszarze ciała.


Jak ćwiczyć w czasie ciąży?

Każdy rodzaj aktywności fizycznej pomaga przejść przez okres ciąży zdrowiej, aktywnie i piękniej. Kobietom w ciąży polecamy uczestnictwo w dedykowanych ciężarnym zajęciach jogi i pilatesu. Te zajęcia nie tylko pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy, zadbać o prawidłową postawę, która zmienia się znacznie w trakcie ciąży ale także pozwolą na spotkanie z innymi kobietami spodziewającymi się dziecka, co zwykle jest pozytywnym doświadczeniem. Poza zajęciami zorganizowanymi warto ćwiczyć w domowym zaciszu by opanować świadome relaksowanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy. Wystarczy kawałek podłogi, mata, piłka do ćwiczeń, zwykłe krzesło i kilka poduszek. Wbrew powszechnej opinii ćwiczenia mięśni dna miednicy to nie tylko miarowe zaciskanie mięśni. W większości są to ćwiczenia oddechowe i odwrócony trening mięśni Kegla (nauka rozluźniania). Cały trening nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut dziennie. By ustalić jego szczegółowy program warto skontaktować się z profesjonalnym fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Poznaj ćwiczenia mięśni dna miednicy, które możesz wykonywać samodzielnie!


Zanim zajdziesz w ciążę przygotuj swoje mięśnie dna miednicy do ogromnego ciężaru, który będą musiały wykonać przez 9 miesiące! Przygotowania do ciąży to też często seksualny maraton, dobrze będzie ubarwić ten czas dodatkowymi akcesoriami. Bądź świadoma! Wejdź do naszego sklepu pelvicashop.pl


Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej