Molestowanie seksualne - konsekwencje, o których się nie mówi.

Wielki wpływ na działanie narządów w obrębie miednicy ma psychika. Zapisana w “świadomości” miednicy trauma seksualna może być przyczyną wielu schorzeń.

Miednica stanowi centrum naszego ciała. To na niej stabilizuje się cały nasz organizm. To, że działają na nią siły fizyczne wiemy od dawna. To jak wielki wpływ na funkcjonowanie  miednicy wywiera  nasza psychika odkryliśmy stosunkowo niedawno. Jeśli w “świadomości” naszej miednicy zapisała się trauma seksualna może ona znacząco wpływać na działanie mięśni dna miednicy.


W obrębie naszej miednicy zapisuje się psychiczny ból, przerażenie i urazy związane z sytuacjami stresowymi, molestowaniem seksualnym, zadanym bólem. Owocują one wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy, często tak silnym, że aż uniemożliwiającym normalne współżycie, stosowanie tamponów, czy badanie lekarskie.


Jaki jest związek mięśni dna miednicy psychiką?


Skurcze mięśni dna miednicy oraz zwieraczy wchodzących w skład skomplikowanego mechanizmu tworzącego "hamak", na którym wspierają się i regulują swoje działanie nasze narządy wewnętrzne, są zależne od naszej woli. Nawet jeśli świadomie ich nie kontrolujemy potrafimy odruchowo silnie je zaciskać, kiedy czujemy się zagrożeni lub boimy się bólu związanego z okolicami intymną. W ten sposób traumy utrwalają nawyk silnego napinania mięśni dna miednicy. Wyuczony od wczesnego dzieciństwa wzorzec reagowania na stresy, traumy właśnie poprzez wzmożone napięcie MDM tworzy bezpośredni związek pomiędzy naszą psychiką a zaburzeniami funkcjonowania tego obszaru naszego ciała.


Ostre napięcie mięśni dna miednicy wywołane traumą - rehabilitacja.


Odczarowywanie zaburzonej przez traumy seksualne świadomości tej części ciała nie jest łatwe, ale możliwe. Musisz jednak pamiętać, że najlepsze efekty przyniesie bliska współpraca pacjenta, psychologa i rehabilitanta uroginekologicznego. Pomocne są ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe z użyciem poduszek czy piłek, a także odwrócony tening mięśni kegla. Regularne sesje z kilkoma ćwiczeniami przynoszą efekty. Pomagają świadomie rozliźniać napięte partie mięśni i łagodzić ostre dolegliwości bólowe.

Najważniejsze by wykonać pierwszy krok ku zmianie. Kilka prostych ćwiczeń rozluźniających MDM z pewnością pomoże zwiększyć komfort codziennego życia i jakość intymnych relacji osób, których na którymś z etapów życia dotknął problem molestowania seksualnego. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku ćwiczenia są jedynie elementem wspomagającym kurację i niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej