Naucz się siedzieć… Mięśnie dna miednicy a zła postawa ciała.

Dużo siedzisz? Utrwalone błędy dotyczące przebywania w pozycji siedzącej wpływają negatywnie nie tylko na kręgosłup. Powodują napięcia w obrębie miednicy.

Większość z nas sporą część dnia spędza w pozycji siedzącej, dlatego bardzo ważne jest by wiedzieć jak prawidłowo siedzieć. Utrwalone błędy dotyczące przebywania w pozycji siedzącej wpływają negatywnie na kręgosłup, napięcia w obrębie miednicy, a także bardziej odległe narządy - jak chociażby stopy czy kolana.


Skupmy się jednak na mięśniach dna miednicy, które zmęczone długim przebywaniem w niewłaściwej pozycji ulegają osłabieniu bądź niekontrolowanemu napięciu. Gdy siedzimy niedbale, garbimy się, nasza mednica przysunięta jest do tyłu, a organy wewnętrzne pozostają ściśnięte, mają mniej miejsca i mocniej obciążają dno miednicy. Konsekwencje to między innymi wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaparcia, dyskomfort związany z seksem.


Jaka jest prawidłowa pozycja siedząca?

Prawidłowa pozycja to sylwetka możliwie wyprostowana, rozluźniona, wyglądająca pewnie i wygodnie. Broda powinna być ustawiona równolegle do podłogi, barki odsunięte od uszu, lekko cofnięte w tył (ale bez przesady), przedramiona podparte i podobnie jak podudzia ustawione równolegle do podłoża. Kluczowe pozostaje ustawienie kręgosłupa. Właściwe jest zachowanie naturalnej lordozy lędźwiowej (kość ogonowa za Tobą, a nie pod) i stabilizacja na guzach kulszowych. Kolana pozostają zgięte pod kątem ok 90 stopni.


Biurowe nawyki - jak siedzieć przed komputerem

W utrzymaniu właściwej postawy pomoże nam też lekkie przemeblowanie miejsca pracy. Po pierwsze ekran komputera. Wielu z nas pracuje na laptopie postawionym na biurku, przez co schyla się do ekranu i ustawia kręgosłup w kształt litery C, jednocześnie wypychając miednice do tyłu. Ustawienie ekranu w ogległości wyciągniętego ramienia, tak by górna krawędź monitora znajdowała się odrobinę poniżej linii wzroku pomoże zachować właściwą postawę. Ważne także by unikać odruchowego zakładania nogi na nogę utrudniającego przepływ krwi w organizmie, w tym także w obrębie miednicy. Nogi na nogę nie da się założyć siedząc na piłce. Ta jednak nie może zastąpić krzesła czy fotela. Super, jeśli znajdzie się na wyposażeniu waszego biura. Ciągła praca nad utrzymaniem równowagi wpływa korzystnie na mięśnie dna miednicy. By nie powodować przeciążenia MDM nie powinna jednak trwać dłużej niż ok 2h. Ostatnim elementem jest podnóżek, który umożliwi nam prawidłowe zgięcie kolan. Teraz można siedzieć spokojnie. Chociaż nie! Raz na godzinę warto wstać, przejść się, rozciągnąć delikatnie, nim powrócimy do zawodowych obowiązków...

Przeczytaj o 3 prostych ćwiczeniach, które możesz wykonać w biurze

Bolą Cię plecy? Być może ból wynika ze zbytniego napięcia mięśni dna miednicy-naucz się je relaksować przy pomocy odpowiednich sprzętów. Wejdź na pelvicashop.pl oraz zastosuj ćwiczenia relaksujące, które proponują nasi specjaliści w zakładce: ćwiczenia.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej