Określ na jaki rodzaj NTM cierpisz Ty lub Twoi bliscy
Jeśli zrozumiesz z jakim dokładnie problemem się borykasz uda Ci się szybciej znaleźć właściwe leczenie.
Przeczytaj i zapamiętaj.
1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spotykane najczęściej to nic innego jak niekontrolowane gubienie moczu (nawet w niewielkich, kropelkowych ilościach) bez wcześniejszej odczuwalnej potrzeby jego oddania. Sytuacje takie mają miejsce w czasie codziennych czynności, wzmożonego wysiłku czyli przy wzroście ciśnienia śród brzusznego np. schylania się, biegania, podskoków, kaszlu, kichnięcia, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach, czy dźwigania.
Pierwszym objawem wysiłkowego NTM jest znaczne osłabienie mieśni krocza.
Dobrym sposobem na sprawdzenie funkcji tych mięśni jest tzw. test trampoliny. Podczas skoków odczuwane jest parcie na mocz, przy pustym pęcherzu. Pierwsze krople na bieliźnie, powinny stanowić ostrzeżenie o konieczności podjęcia leczenia chyba, że było to zdarzenie incydentalne, np. w czasie przeziębienia lub silnego stresu.
Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn występowania tej dysfunkcji zalicza się:
osłabienie mięśni krocza z/lub/ bez obniżania narządów zaburzenia hormonalne (np. poprzez spadek stężenia estrogenów)
wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej (astma, przewlekły kaszel, intensywne uprawianie sportu)
uszkodzenia okołoporodowe
stan pooperacyjny (np. histeroktomia) w obrębie miednicy mniejszej
środki farmakologiczne (alfa-blokery)
2. Nietrzymanie moczu z parcia, nad reaktywność pęcherza (OAB- over active blader).
Jest to niemożność utrzymania moczu przy nagłej potrzebie jego oddania. Często to określona sytuacja wyzwala taka potrzebę – to może być np. kontakt z zimną wodą lub szum wody. W klasycznym obrazie parć naglących, potwierdzanym w badaniu urodynamicznym, parcie na pęcherz powstaje wskutek niekontrolowanych, wywołanych różnymi czynnikami, skurczów mięśnia wypieracza moczu. Zdarza się że jest mylony z niewydolnością struktur zwieraczowych.
Najczęstszymi przyczynami OAB są:
infekcje moczowe
menopauza - opuszczenie narządów
kamica pęcherza moczowego
zaburzenia hormonalne
stany zapalne pęcherza
mięśniaki
zaburzenia psychiczne
choroby neurologiczne (SM, Parkinson, guz mózgu)
niewydolność struktur zwieraczowych
Przy wypełnionym pęcherzu i słabym mechanizmie zwierającym szyję pęcherza, dochodzi do rozciągania i lejkowacenia szyi pęcherza (tzw. górnej cewki) oraz przedostawania się kropli moczu do wnętrza cewki moczowej. Mocz, penetrując cewkę, drażni w niej receptory wrażliwe na rozciąganie daje sygnał do uruchomienia mikcji.
Uwaga: Farmakoterapia działająca relaksacyjnie na pęcherz będzie w najlepszym razie, jedynie maskować prawdziwe przyczyny.
To nie pęcherz narzuca nam swoją potrzebę opróżnienia, ale słabe mięśnie aparatu zwieraczowego uruchamiają przedwcześnie naturalny odruch. Wyjściem z tej sytuacji jest wzmocnienie mięśni dna miednicy ewentualnie trening pęcherza moczowego.
3. Mieszany typ nietrzymania moczu obejmuje oba w/w typy i występuje prawie równie często jak wysiłkowe nietrzymanie.
Do prawidłowego rozpoznania potrzebny jest szczegółowy wywiad, wyniki badań moczu, USG, badanie ginekologiczne a często również wykonanie badań specjalistycznych.
Inne typy to:
4. Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Rozwija się głównie na podłożu uszkodzeń unerwienia pęcherza w wyniku urazów i chorób kręgosłupa, rdzenia kręgowego, z przyczyn jatrogennych (związanych z wdrożonym leczeniem operacyjnym), w wyniku radioterapii. Zaburzenia czuciowo-ruchowe pęcherza powodują utratę jego zdolności reagowania na wzrost poziomu moczu i uruchomienia odruchu wypierania.
5. Śmiechowe nietrzymanie moczu (z ang. giggle incontinence), spotykane jest najczęściej u młodych dziewcząt i kobiet przed 30 r życia. u wszystkich pacjentek z takimi objawami stwierdzamy osłabienie mięśni dna miednicy.
6. Utrudnione oddawanie moczu, rozpoczęcie mikcji – czyli trudność z rozpoczęciem oddawania moczu. Często występujące w przypadku: wzmożonego napięcia spoczynkowego dna miednicy wady budowy dolnych dróg moczowych uchyłku lub zmiany nabłonka wewnątrz cewki uszkodzenia układu nerwowego.
U mężczyzn NTM związany jest z przerostem gruczołu krokowego.
Jeśli masz wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą - przeczytaj czy możemy Ci pomóc.