Pelvica znaczy miednica
PELVICA po łacinie znaczy miednica
Miednica tworzy zamknięty pierścień kostno-stawowy, który łączy kręgosłup z kończynami dolnymi. Pełni funkcję podporową i amortyzującą ciało, ogrywa ważną rolę w mechanice chodu, jak również chroni znajdujące się w niej narządy.
W skład miednicy wchodzą dwie kości miedniczne (złożone z k. biodrowej, kulszowej i łonowej), kość krzyżowa, pojedyncza lub podwójna kość guziczna, oraz stawy: krzyżowo-biodrowe, krzyżowo-guziczny, (ew. staw miedzyguziczny), a z przodu spojenie łonowe.
Ściany boczne miednicy kostnej pokryte są:
- mięśniami biodrowymi ( część mm biodrowo-lędźwiowych )
- zasłaniaczami wewnętrzny (łuk ścięgnisty m. zasłaniacza wewnętrznego stanowi przyczep dla części MDM zwanej m.biodrowo-guzicznym)
- mięśniami gruszkowatymi
Przyczepy końcowe ww mięśni leżą na kości
udowej.
Dolna ściana miednicy ma zamknięcie mięśniowo-powięziowe określane wspólną nazwą dna miednicy.
W skład MDM wchodzą 3 warstwy:
1. Przepona miednicy (m.dźwigacz odbytu, m.guziczny, górna i dolna powięź przepony miednicy)
2. Mięsień dźwigacz odbytu - to duży, parzysty mięsień o kształcie leja skierowanego do dołu. podtrzymywanie narządów miednicy i stabilizuje tułów. Dodatkowo, stabilizując staw krzyżowo- biodrowy ma swój udział w biomechanice chodu.
Dźwigacz odbytu tworzą:
m. łonowo- guziczny- wiązka kroczowa, pochwowa, odbytowa,
część łonowo-pochwowa, unosi pochwę w okolicy środkowego odcinka cewki moczowej,
część łonowo-odbytnicza tworzy pętlę za odbytnicą, tworząc kąt Parksa-odbytowo-odbytniczy, zaciskający lub zwalniający światło odbytnicy-jeden z mechanizmów trzymania stolca,
część łonowo-kroczowa napina środek ścięgnisty krocza leżący na linii łączącej guzy kulszowe. To właśnie środek ścięgnisty krocza (ok 1,5 cm do przodu od odbytu) jest bardzo pomocny na początkowych etapach treningu dna miednicy, bo stanowi punkt w którym dobrze wyczuwalny jest ruch mięśni dna miednicy.
m. biodrowo-guziczny, podpierając się na łuku ścięgnistym zasłaniacza, napina się i podpiera odbytnicę przy defekacji.
m. odbytniczo-guziczny, część guziczna lub osobny m. guziczny
Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej - wyślij swój kontakt na bzieba@pelvica.pl z podaniem zakresu i miejscowości- a poinformujemy Cię o najbliższych szkoleniach organizowanych przez nas w Twojej okolicy.