Przyczyny występowania zaburzeń trzymania moczu
W badaniach naukowych i opracowaniach medycznych wśród najczęściej spotykanych u kobiet przyczyn zaburzeń trzymania moczu wymienia się z reguły:
1. ciążę i porody
2. nadmierne dźwiganie ciężarów
3. zmiany funkcjonowania organizmu związane z wiekiem: zaburzenia hormonalne, pogorszenie ukrwienia, degeneracja tkanki łącznej oraz struktur nerwowych.
Zaburzenia trzymania moczu dotyczą jednak nie tylko kobiet po menopauzie czy osób dojrzałych, ale również młodych kobiet, osób z chorobami kręgosłupa czy narządów miednicy ale też mężczyzn z chorobami prostaty oraz dzieci.
Osłabienie mięśni dna miednicy występują u kobiet w wyniku ciąży i porodu, po upadku na kość krzyżową, po urazie krocza, podczas uprawiania niektórych sportów, silnego i długotrwałego kaszlu czy powtarzających się zaparć itp.
U mężczyzn, problemy z kontrolowaniem pęcherza występują głównie w związku z chorobami kręgosłupa i gruczołu krokowego (prostaty). Czytaj więcej o męskich problemach TUTAJ
Zmiany związane z wiekiem, bez względu na płeć – występują często gdyż z wiekiem mięśnie wiotczeją, pogarsza się ich ukrwienie i degeneruje układ nerwowy.
Nie należy jednak identyfikować dysfunkcji jaką jest nietrzymanie moczu jako objaw starości!
Znane są liczne osoby po 80-tym roku życia, które nie mają problemów ani z pęcherzem ani kontrolowaniem moczu.
Więcej o nietrzymaniu moczu - przeczytaj