Rehabilitacja w połogu - nie zwlekaj!

U 80%kobiet poród znacząco osłabi mięśnie dna miednicy. By wrócić do formy trzeba działać szybko, jak sportowcy, którzy rehabilitację rozpoczynają tuż po przebytej kontuzji.

Wykorzystaj okres późnego połogu by rozpocząć odpowiedni trening!


Zrób to dla siebie

W Polsce niewiele kobiet w okresie połogu pozostaje pod opieką fizjoterapeuty. Przychodnie przyszpitalne nie oferują pacjentkom takiej możliwości. Tymczasem z każdym straconym (pod kątem rehabilitacji) dniem, kobiety narażone są na większe nieprzyjemności. Bywa, że młode mamy wycofują się z życia towarzyskiego, trasy spacerów z wózkiem zaczynają im wyznaczać kawiarnie, w których można skorzystać z toalety. Gdy minie 6-8 tygodni połogu boją się wrócić do aktywności seksualnej paraliżowane myślą o bólu lub braku satysfakcji.

Szkoda, tym bardziej, że nasi europejscy sąsiedzi już dawno odkryli, że warto wspierać kobiety w procesie powrotu do zdrowia. Opłaca się to obu stronom.

Francuzki mogą liczyć na darmowy poród tylko, jeśli zgodzą się na późniejszą, również bezpłatną rehabilitację. W niemieckich szpitalach także prowadzone są programy fizjoterapii dla świeżo upieczonych mam.

W Wielkiej Bretanii rehabilitacja uroginekologiczna to codzienność. A dlaczego? Bo leczenie skutków jest dla państwa dużo bardziej kosztowne niż rutynowa pomoc rehabilitacyjna w okresie połogu.

Ile kosztuje życie ze skutkami porodu, wiedzą tylko kobiety, które takiej pomocy nie otrzymały. Póki w naszym kraju kobiety nie zostaną otoczone właściwą opieką poporodową, kwestię rehabilitacji trzeba wziąć we własne ręce - znaleźć rehabilitanta, zakupić odpowiedni sprzęt, czy po prostu rozpocząć trening w domowym zaciszu.


Biegiem do specjalisty

Im szybciej zareagujesz, tym dla Ciebie lepiej. Nie oznacza to jednak, że musisz zacząć ćwiczyć na sali porodowej.


Połóg możemy podzielić na 3 główne okresy:

bezpośredni - pierwsze 24 godziny po porodzie;

wczesny połóg - pierwszy tydzień po porodzie

późny połóg - trwający do 6 - 8 tygodnia po porodzie.

Ćwiczenia możesz rozpocząć dopiero, gdy całkowicie ustąpią dolegliwości bólowe i odruch napinania mięśni. Wtedy skorzystaj z pomocy rehabilitanta uroginekologicznego, który specjalizuje się dokładnie w Twoich problemach.


Uważaj na fałszywe porady

Wielokrotnie słyszeliśmy od pacjentek, które z problemem nietrzymania moczu udawały się do lekarzy ginekologów, że zalecali im regularne zaciskanie mięśni ("nawet na przystanku tramwajowym") lub wstrzymywanie strumienia moczu. Prawdą jest jednak, że to działania szkodliwe i niweczące wysiłki osoby starającej się o powrót do zdrowia - nie tylko po porodzie. Samo diagnozowanie Twojej sytuacji w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego odbędzie się w trakcie jednej wizyty, w trakcie której dowiesz się o zakresie przebytych urazów, a także otrzymasz wskazówki dotyczące treningu. Profesjonalny rehabilitant uroginekologiczny posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, by precyzyjnie określić jakich ćwiczeń potrzebujesz by wrócić do formy. Przeprowadzi odpowiednie badania, wykona z Tobą kilka testów, oceni postawę ciała w ruchu i spoczynku.


A po cesarce?

Błędne jest myślenie, że problemy związane z osłabieniem MDM dotyczą wyłącznie kobiet, które rodziły siłami natury. Sporą grupę pacjentek kwalifikujących się do rehabilitacji stanowią kobiety, które urodziły poprzez cesarskie cięcie (artykuł o mobilizowaniu blizny po cesarce).

Miednica stanowi centrum naszego ciała - tu w postaci napięć "zapamiętywane" są silne emocje, w tym także stres porodowy czy ból związany z gojeniem się ran. Takie doświadczenia często zmieniają postawę ciała. By nie czuć bólu czy napięcia siadamy w inny sposób. Po pewnym czasie ten "inny sposób" staje się dla nas normalnym i tu zaczynają się problemy - od bólu w dolnej części pleców zaczynając, przez nietrzymanie moczu i gazów, po późne konsekwencje takie jak obniżanie narządów rodnych.

Pamiętaj to ważne: Zacznij ćwiczyć najszybciej jak tylko dasz radę - pomożemy Ci - w naszym sklepie mamy wybrane sprzęty do rehabilitacji krocza, rekomendowane przez naszych specjalistów z zakresu uroginekologii. Wejdź na pelvicashop.pl

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej