Sprawdź czy też tak robisz! Poznaj 5 złych nawyków, które narażają Cię na problem nietrzymania moczu.

Wśród nawyków związanych z opróżnianiem pęcherza znajdują się zarówno te zdrowe, jak i nieprawidłowe. Dowiedz się, których warto się pozbyć.

Każdy z nas ma swoje nawyki - codzienne zwyczaje i przyzwyczajenia. Wykonujemy je świadomie lub zupełnie odruchowo. Wśród nawyków związanych z opróżnianiem pęcherza znajdują się zarówno te zdrowe, jak i nieprawidłowe, wzmagające problem nietrzymania moczu. Te ostatnie warto poznać by uniknąć problemu z nietrzymaniem moczu


1. Ograniczanie spożycia płynów

Myślisz, że im mniej pijesz, tym mniej będziesz musiała biegać do ubikacji? Po części to prawda, ale pamiętaj, że ograniczanie picia płynów prowadzi do pomniejszania się pojemności pęcherza moczowego, zagęszczania moczu a co za tym idzie do zwiększenia jego drażniącego działania na pęcherz.


2. Oddawanie moczu “na zapas”

Jeśli każdorazowo podświadomie czujesz, że lepiej będzie, jeśli załatwisz się przed wyjściem z domu to znaczy, że masz problem z kontrolą pęcherza, a Twoje mięśnie dna miednicy potrzebują wzmocnienia na już!  


3. Niewłaściwa częstotliwość oddawania moczu

Mocz powinien być oddawany nie częściej niż co 3 -  4 godziny i maksymalnie 1 raz w nocy (choć najlepiej przesypiać całą noc). Zależnie od spożycia płynów (ilości i rodzaju), temperatury, potliwości, indywidualnej pojemności pęcherza, można mocz oddawać znacznie rzadziej, jednak 2 - 3 razy w ciągu doby to minimum. Wszelkie, utrzymujące się odchylenia od tej normy, wymagają konsultacji u specjalisty urologa, uroginekologa.

 Prostym sposobem autokontroli jest prowadzenie tzw. dzienniczka mikcji.


4. Nieprawidłowa pozycja w czasie oddawania moczu

Zła jest każda pozycja, która na naszym organizmie wymusza użycie parcia. Jeśli przesz by się wysikać oznacza to, że Twoja pozycja uniemożliwia Ci całkowitą relaksację mięśni dna miednicy. Pamiętaj by uniknąć oddawania moczu w pośpiechu, stojąc na ugiętych nogach czy nie siadając na sedesie. Gdy korzystasz z publicznych toalet użyj jednorazowej podkładki i usiądź, gdyż pozycja stojąca z ugiętymi nogami uniemożliwia prawidłowe ułożenie się pęcherza i cewki moczowej, prowadzi do jej zaginania i nie pozwala na prawidłową relaksację zwieraczy. Tłocznia brzuszna zostaje zmuszona do pracy, co w dłuższej perspektywie, skutkuje zaburzeniem odruchu mikcji (oddawania moczu).


5. Przetrzymywanie moczu

Każdemu z nas zdarza się przetrzymać mocz z powodu braku toalety w pobliżu lub z powodu braku czasu i natłoku obowiązków. Umiejętność powstrzymania się przed wysikaniem się może świadczyć o sprawnym mechanizmie zwieraczowym. Jeśli jednak notorycznie lekceważysz sygnały organizmu a przetrzymywanie moczu staje się Twoim nawykiem, skutecznie pracujesz nad rozciągnięciem się pecherza moczowego. Podobnie jak żołądek, pęcherz zmuszasz do gromadzenia zawartości większej niż prawidłowa (ok. 400 - 600ml u kobiet oraz ok. 500 - 700 ml u mężczyzn) i rozciągania się. W nastepstwie prawidłowa reakcja na zgromadzony mocz znacznie się opóźnia. W konsekwencji może Cię spotkać kiedyś niemiła niespodzianka, gdyż ignorowanie sygnałów organizmu o potrzebie opróżnienia pęcherza może poskutkować nagłym i niekontrolowanym jego opróżnieniem.

Jeśli któryś z tych podpunktów stał się Twoim zwyczajem - zmień to!

Wejdź na nasza stronę z ćwiczeniami i zacznij wzmacniać swoje mięśnie dna miednicy- nie jest za późno jeśli zaczniesz działać juz dzisiaj!


Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej