Trudności w oddawaniu moczu. Gdy przyczyną jest napięcie mięśni dna miednicy.

Powracający problem z oddawaniem moczu? To niekoniecznie infekcja! Nim znów zażyjesz leki sprawdź czy przyczyną nie są zbyt napięte mięśnie dna miednicy.

Gdy pojawiają się trudności w oddawaniu moczu pierwsze skojarzenia to infekcja i konieczność podania leku. Bywa jednak, że farmaceutyki nie pomagają, a problem powraca regularnie niczym bumerang, niepokojąc nas coraz bardziej. W wielu przypadkach rozwiązaniem jest ćwiczenie mięśni dna miednicy (MDM), popularnie nazywanych mięśniami Kegla.


Po wpisaniu "trudności” w wyszukiwarkę internetową "trudności w oddawaniu moczu” pokazują się na samym szczycie sugerowanych zagadnień. Sprawa zaprząta nam głowę zaskakująco często. Popularnością przebija nawet "trudności wychowawcze”. Tak Internet udowadnia z jak częstym problemem mamy do czynienia i jak bardzo potrzebna jest fachowa pomoc. Posiłki już nadchodzą!


Trudności z oddawaniem moczu. Skąd się biorą?


Sprawne mięśnie dna miednicy są niezwykle ważne dla funkcjonowania i zachowania zdrowia. Muszą być wystarczająco mocne by utrzymać cały zespół mięśniowy, ale równocześnie muszą się rozluźniać w odpowiednich momentach tak, aby oddać prawidłowo mocz. U wielu z nas mięśnie te są jednak zbyt zaciśnięte, co objawia się między innymi właśnie trudnościami w oddawaniu moczu lub poprzez bolesność podczas opróżniania pęcherza.


Trzy główne przyczyny problemów z oddawaniem moczu wywołanych przez ostre napięcie MDM to powtarzające się zapalenia pęcherza moczowego lub inne infekcje w jego rejonie, urazy w obrębie miednicy, a także (o czym często się zapomina) problemy natury emocjonalnej.


Wszelkie traumy związane z rejonem naszego ciała, w którym umieszczone są MDM znacząco wpływają na ich wzmożone napięcie! Choć tak rzadko mówi się o tym głośno, historie wykorzystywania seksualnego stanowią bardzo częstą przyczynę problemów w oddawaniu moczu.


Objawy ostrego napięcia MDM


Wśród innych objawów ostrego napięcia mięśni dna miednicy występują także zaparcia, ból w dolnej części pleców i bolesność związana z seksem. Jeśli zaobserwowałaś u siebie powyższe objawy pomyśl o stworzeniu własnego planu ćwiczeń z dedykowanym sprzętem i konsultacji z rehabilitantem uroginekologicznym. Jeśli nie chcesz lub nie możesz spotkać się ze specjalistą pamiętaj, że w wielu przypadkach z ekspertami można porozumieć się także przez Internet. Aby skutecznie prowadzić rehabilitację trzeba przede wszystkim prawidłowo zdiagnozować przyczynę napięcia mięśni dna miednicy. Pomoc eksperta w dotarciu do źródła problemu bywa nieoceniona.


Jak leczyć problemy z oddawaniem moczu przez relaksację MDM?


Kluczem są przede wszystkim ćwiczenia. Zarówno te oddechowe, relaksacyjne jak i tzw. odwrotny trening mięśni Kegla wykonywany z dedykowanym sprzętem. Zacznijmy od oddechu.

Więcej na temat ćwiczeń TUTAJ


1. Oddychaj torem brzusznym!


Przejdź na świadome oddychanie torem brzusznym, który być może znasz z lekcji jogi, pilatesu bądź śpiewu. Najczęściej oddychamy nieprawidłowo używając w tym celu wyłącznie górnej części klatki piersiowej. Oddech torem brzusznym pomaga balansować pomiędzy skurczem oraz rozluźnieniem miednicy. By rozluźnić MDM z użyciem oddechu usiądź prosto, w dowolnej pozycji i zacznij głęboko oddychać, tak by poczuć, że Twoja przepona zaczyna działać.


2. Relaksuj!


Regularny relaks mięśni brzucha i tych położonych w obrębie miednicy także przyniesie Ci ogromną ulgę w problemie oddawania moczu. Jak kilka razy dziennie zrelaksować zbyt napięte mięśnie? Usiądź prosto, pomóż sobie poduszkami tak, aby dolna część pleców nie opadała, jedną rękę połóż na górnej części brzucha, po czym miarowo, powoli i głęboko rozpocznij oddychanie, koncentrując się na wciąganiu powietrza do brzucha i wydychaniu go do końca, co kontroluje ręka oparta na brzuchu. Podczas wydechu klatka piersiowa delikatnie wraca na swoje miejsce. Skup się na przeponie, oddychaj głęboko przez nos, a następnie wyprowadź wydech powoli przez usta głośno wydychając powietrze.


3. Wypróbuj odwrotny trening mięśni Kegla!


Naucz się rozluźniać MDM. Dobrze znasz to uczucie. Zbliżone jest do tego, kiedy rozpoczynasz oddawanie moczu. Opróżnij pęcherz przed rozpoczęciem treningu. Następnie skoncentruj się na głębokim oddechu. Wyobraź sobie, że kierujesz go podświadomie w głąb swojego ciała, w kierunku mięśni pochwy, cewki moczowej i odbytu. Możesz położyć się na plecach z poduszką pod kolanami lub na boku z poduszką pomiędzy swoimi udami. Spróbuj delikatnie rozluźnić, tak jakby miały opaść w dół, bez wysiłku, pozwól brzuchowi lekko wypiąć się do przodu. Rozluźnij mięśnie brzucha (pomoże położenie ręki pod pępkiem), a następnie mięśnie dna miednicy. Możesz także ćwiczyć z dedykowanym rozluźnianiu MDM sprzętem, który znajdziesz w naszym sklepie pelvicashop.


Zaplanuj swój trening MDM


Jeśli źródłem Twoich problemów z rozpoczęciem oddawania moczu jest napięcie MDM, wszystko, co musisz zrobić by zauważyć znaczącą poprawę, to powtarzać ten trening co kilka dni. Małymi krokami dojdziesz do coraz lepszych rezultatów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej