Zaparcia u dzieci – przyczyny i obiawy
Zaparcia częściej wystepują u dzieci, które są mało aktywne ruchowo, spożywają przetworzone i chemiczne jedzenie, w tym zbyt dużą ilość słodyczy lub nabiału oraz nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości płynów.
Zaparcia u dzieci są związane ze spowolnieniem perystaltyki jelit. Zbyt duża resorbcja wody powoduje, że stolec staje się twardy. Strach przed bolesnym wypróżnianiem twardego stolca często powoduje odraczanie parcia na stolec. Dziecko krzyżuje nogi, ściska pośladki lub robi dziwne miny.
Główne przyczyny zaparć u dzieci:
- Przetrzymywanie stolca. Dzieci ignorują parcie na stolec, często nie chcą przerywać zabawy, nie chcą iść do toalety bo są w miejscu publicznym, brzydzą się obcą toaletą.
- Dzieci mają tzw. pamięć bólu i blokują się, jeśli wcześniej doświadczyły bólu przy wypróżnianiu dlatego często przetrzymują stolec.
- Zbyt wczesny trening czystości powoduje bunt i świadome odraczanie parcia- zbytnia kontrola staje się nawykiem odruchowym bardzo trudnym do zmiany.
- Zmiany w diecie, min. zmiana z diety płynnej na stałą, wprowadzanie nowych pokarmów.
- Alergie pokarmowe np. na krowie białko, lub po prostu zbyt duża ilość białka w diecie.
- Dieta o niskiej zawartości błonnika.
- Zaburzenia planu dnia, nieregularność. Dziecko jest przyzwyczajone do regularnego i przewidywalnego trybu życia. O stałych porach i miejscach dobrze mu znanych jest mu łatwiej się wypróżnić.
- Sytuacje stresowe takie jak podróż, nowe przedszkole, czy szkoła.
- Zażywane leki, regeneracja po chorobach.
- Rodzinna skłonność do zaparć.
- Zaburzenia metabiloczne jak np. cukrzyca.
- Zaburzenia hormonalne np. w okresie dojrzewania.
- Bardziej skomplikowane to wady w budowie układu pokarmowo-wydalniczego np. atrezja odbytu.
Kiedy można uznać, że dziecko cierpi na zaparcia?
- jeśli występują mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo
- jeśli zaobserwujesz utrudnione wypróżnianie lub oddawanie twardego stolca
- jeśli występuje ból przy wypróżnianiu
- kiedy dziecko skarży się na ból brzucha, nudności
- kiedy zaobserwujesz brudzenie bielizny
- lub ślady krwi na powierzchni stolca
Uwaga na tzw "fałszywe biegunki"!
Tzw. ENCOPRESIS- zwane fałszywą biegunką polega na tym, że dziecko brudząc bieliznę, sprawia wrażenie, że cierpi biegunkę. Tym czasem przyczyną są grudy kałowe, które czopują ujście odbytnicy tak, że na zewnatrz przedostaje się wyłacznie ciekły stolec. W takich sytuacjach leki na przeczyszczenie mają często odwrotne działanie, a dziecko nie jest w stanie samodzielnie oczyścić jelit ze złogów kałowych. Taka sytuacja często kończy się to zabiegiem lekarskim.
Przeczytaj także Zaparcia u dzieci - jak sobie radzić